Menneet vuodet

Pieni valikoima Keitelejazzeilla esiintyneitä muusikoita.

John Abercrombie (2005, 2009)
Rabih Abou-Khalil (2007)
Devon Allman (2013)
Franco Ambrosetti (2004)
Arild Andersen (2003, 2010)
Ian Anderson (2011)
Ray Anderson (1998, 2007)

Roy Babbington (2014)
Victor Bailey (2004)
Ginger Baker (2013)
Iain Ballamy (2000)
Joey Baron (2005)
Martin Barre (2011, 2015)
Django Bates (1986)
Konrad ”Conny” Bauer (1985, 2004)
Jim Beard (2006)
Maggie Bell (2008)
Michel Benita (2008)
Anders Bergcrantz (1994)
Bengt Berger (2001)
Jeff Berlin (2009)
Hamiet Bluiett (2012)
Mari Boine (2003, 2015)
Richard Bona (2014)
Marcus Bonfanti (2014)
Eddie Boyd (1987)
Randy Brecker (2006)
Billy Bremner (2006)
Gary Brooker (2009, 2010)
Arthur Brown (2011)
Bill Bruford (1999)
Hiram Bullock (2006)
LaVerne Butler (1987, 1992)
Don Byron (2002)

Gene Calderazzo (1997)
Jean-Luc Cappozzo (1997)
Betty Carter (1996)
Philip Catherine (2010)
Jean Paul Celea (2000, 2010)
Bruno Chevillon (2009)
Jon Christensen (1996)
Mino Cinelu (2000)
Mark Clarke (2011)
Clem Clempson (2011)
Billy Cobham (2004, 2013)
Mederic Collignon (2005)
Francois Corneloup (1998)
Mary Coughlan (2005, 2015)
Larry Coryell (2004, 2009)
Tom Coster (2004)
Mary Coughlan (2005)
Vincent Courtois (2005)

Lars Danielsson (1997)
Alec Dankworth (2013)
Spencer Davis (2009)
Joey DeFrancesco (2009)
Barbara Dennerlein (1997)
Lisbeth Diers (2001)
Jakob Dinesen (2002)
Abass Dodoo (2013)
Niels Lan Doky (1987, 1989)
Pierre Dorge (2002)
Hamid Drake (2008)
Marc Ducret (2009)

Jean-Marie Ecay (2013)
Eric Echampard (2009, 2010)
Dave Edmunds (2006)
Pee Wee Ellis (2013)
Sidsel Endresen (1996)
Peter Erskine (2008)
John Etheridge (2014)
Kevin Eubanks (2012)
Bill Evans (2006)

Chris Farlowe (2009, 2011)
Mark Feldman (2005)
Bob Franceschini (2007)
Nnenna Freelon (1999)

Renaud Garcia-Fons (1998)
Mick Green (2007)
Dave Greenslade (2011)
Trilok Gurtu (1997)
Rigmor Gustafsson (1999)

Gunnar Halle (2001)
Eric Harland (2012)
Jonas Hellborg (2014)
Patrice Heral (2003)
Jon Hiseman (2011)
Dave Holland (2012)
Daniel Humair (2010)
Susi Hyldgaard (2001)

Anthony Jackson (2007)
Lars Jansson (1996, 1997)
Alphonso Johnson (2012)
Marc Johnson (2005)
Wilko Johnson (2011)
Anders Jormin (1987)
Per Jorgensen (2009)

Jacob Karlzon (1999)
Tom Kennedy (2005)
Scott Kinsey (2012)
Audun Kleive (1987)
Jonas Knutsson (2001)
Tony Kofi (2012)
Wayne Krantz (2010)
Joachim Kühn (2000)

Oliver Lake (2012)
Nguyên Lê (1999, 2008, 2012)
Thijs van Leer (2014)
Dave Liebman (1996)
Lasse Lindgren (2012)
Henry Lowther (1999)

Bobby Malach (2012)
Tania Maria (1998)
John Marshall (2014)
Jean-Louis Matinier (1997)
Jojo Mayer (2009)
Linley Marthe (1999)
Etienne Mbappé (2000, 2006)
Virgil McMahon (2015)
Gary Meek (2005)
Francois Merville (2005)
Joakim Milder (2002)
Johnny Moeller (2008)
Michael Mondesir (2013)
Zoot Money (2008)
Coco Montoya (2014)
Alphonse Mouzon (2009)
David Murray (2008, 2012)

Youn Sun Nah (2012)
Marius Neset (2007)
Cyril Neville (2013)
Cecilie Norby (1997)
Adam Nussbaum (2009)

Guillaume Orti (2000)

Adam Rogers (2006)

Carl Palmer (2016)
Charli Persip (1998)
Courtney Pine (2008)
Jean Luc Ponty (2003)
Michel Portal (2010)
Chris Potter (2006)
Hasse Poulsen (2005)
Andy Powell (2015)

Wolfgang Reisinger (2000)

Louis Sclavis (2005, 2010)
Yonrico Scott (2013)
Trygve Seim (2012)
Nate Smith (2006)
Steve Smith (2006)
Tommy Smith (2010)
Lew Soloff (1998)
Günter Sommer (1985)
Christian Spering (1994, 1997, 2001, 2002)
Tomasz Stanko (2007)
Mitch Stein (2000)
Bobo Stenson (1996)
Mike Stern (2007)
Bob Stewart (1998)

Craig Taborn (2006, 2012)
Joanne Shaw Taylor (2012)
Bobby Thomas Jr (2012)
Barbara Thompson (2011)
Chester Thompson (2012)
Theo Travis (2014)
Bonnie Tyler (2015)

Paolo Vinaccia (2010)
Miroslav Vitous (2004)

Ulf Wakenius (2012)
Geraint Watkins (2006)
Dave Weckl (2005, 2007)
Steve Weingart (2005)
Bugge Wesseltoft (1996)
Anders Widmark (1999)
Kim Wilson (2008)
Charlie Wooton (2013)

Mike Zito (2013)

Niels Henning Orsted Pedersen (1989)

Alla pieni bändivalikoima Keitelejazzin menneiltä vuosilta. Luettelossa on suuntaa-antava genre-jaottelu, johon tietystikään kaikki taiteilijat eivät ole halukkaita taipumaan.

Jazz

Anders Widmark Trio
Arild Andersen & Patrice Heral
Arild Andersen, Tommy Smith & Paolo Vinaccia
Aziza Mustafa-Zade
Barbara Dennerlein Quartet
BassDrumBone (Ray Anderson, Mark Helias, Gerry Hemingway)
Berger Knutsson Spering
Betty Carter and her Trio
Bill Bruford’s Earthworks
Bill Evans/Randy Brecker Soulbop Band
Billy Cobham Band
Billy Cobham’s Spectrum Band
Chris Potter’s Underground
Conny Bauer-Günter Sommer-Harri Sjöström Trio
Courtney Pine
Danielsson, Liebman, Stenson, Christensen Quartet
Dave Holland PRISM
Dave Weckl Band
David Murray Black Saint Quartet
Don Byron ’Music for six musicians’
Doppelmoppel
ELB (Peter Erskine-Nguyên Lê-Michel Benita)
Entra Live
First House (mm. Django Bates)
Franco Ambrosetti & Miroslav Vitous
Ginger Baker Jazz Confusion
Iain Ballamy ACME
Ibrahim Electric
JazzKamikaze
Jean Luc Ponty
Jeff Berlin, John Abercrombie & Adam Nussbaum
Joachim Kühn Trio
Jojo Mayer’s Nerve
John Abercrombie Quartet
Jonas Hellborg
Journal Intime
La Marmite Infernale
Larry Coryell-Joey DeFrancesco-Alphonze Mouzon
LaVerne Butler & Suonsaari, Coleman, Lan Doky Trio
Lars Jansson Trio & Cecilie Norby
Louis Sclavis Big Napoli
Marc Ducret Trio
Michel Portal-Louis Sclavis-Jean Paul Celea- Daniel Humair
Mike Stern Band featuring Dave Weckl, Anthony Jackson, Bob Franceschini
Mino Cinelu
Nguyên Lê ”Songs of Freedom”
Nguyên Lê Trio
Niels Lan Doky, Niels-Henning Orsted Pedersen & Klaus Suonsaari
Nnenna Freelon
Pierre Dorge’s New Jungle Orchestra
Ray Anderson’s Pocket Brass Band
Rigmor Gustafsson Quintet
Sidsel Endresen & Bugge Wesseltoft Duo
Soft Machine
Susi Hyldgaard
Tania Maria ”Viva Brazil”
Tomasz Stanko & Alexi Tuomarila Trio
Wayne Krantz Trio
World Saxophone Quartet
Youn Sun Nah Duo
Zawinul Legacy Band

Anna-Mari Kähärän Orkesteri
Antero Priha Bread Machine
Bitter Sweet featuring Anna-Mari Kähärä & Jukka Perko
Bullworkers
Dalindèo
Edward Vesala Saund & Fury
Eero Koivistoinen Dialog
Elifantree
Erik Lindströmin yhtye
Esko Heikkinen Super Brass
Espoo Big Band
Henry Lowther & Jan Simons Band
HERD featuring Timo Kämäräinen & Teemu Viinikainen
Husband
Iiro Rantala
Iiro Rantala New Trio
Ilmiliekki Quartet
Ite Ensemble (Johanna Iivanainen-Jussi Kannaste-Teemu Viinikainen)
Jani Malmi Quartet
Jarmo Saari Republic
Joona Toivanen Trio
Juhani Aaltonen Trio
Jukka Perko & Hurmio-orkesteri
Jukka Perko & Iiro Rantala
Jukka Perko Quartet
Kari Ikonen Trio
Kirmo Lintinen Quartet
Kuára Trio feat. Trygve Seim
Kvalda
Kämäräinen Toppola Viinikainen Play Tolonen
Lauri Porra Flyover Ensemble
Lenni-Kalle Taipale Trio
Mika Mylläri Quintet
Mirja Mäkelä Quintet
Nordic Trinity & Severi Pyysalo
Oddarrang
Pekka Pohjola Group
Pepa Päivinen Quartet
Per Jorgensen, Samuli Mikkonen & Markku Ounaskari
Perko-Pyysalo Poppoo
Philip Catherine-Mikko Helevä-Mika Kallio
RinneRadio
Sun Trio
Trio Nueva Finlandia
Trio Töykeät
UMO Jazz Orchestra
Upi Sorvali Big Bad Family
U-Street All Stars

World

Etienne Mbappé
Fairport Convention
Mari Boine
Mary Coughlan Band
Rabih Abou-Khalil
Richard Bona Quintet
Trilok Gurtu & The Glimpse

Kimmo Pohjonen & Eric Echampard ”UUMEN”
Maria Kalaniemi & Aldargaz
Piirpauke
Quinteto Otra Vez! featuring Severi Pyysalo
Wimme
Värttinä

Blues

Bill Öhrström Blues Band
The British Blues Quintet featuring Maggie Bell
Chris Farlowe & Norman Beaker Band
Coco Montoya Band
Eddie Boyd
Fabulous Thunderbirds
Hamburg Blues Band meets Arthur Brown & Clem Clempson
Joanne Shaw Taylor
The Royal Southern Brotherhood

Blues Deluxe
Bockhill Special
Enu’s Äänekoski All Stars featuring Pepe Ahlqvist & Dave Lindholm
Erja Lyytinen
Honey B. & The T-Bones
Hoodoo-Revue feat. Marjo Leinonen
J. Leino and Blues Guys
Keystone Cops
Pepe Ahlqvist & Tumble Weed
Tortilla Flat
Willie & the Wolves

Rock

Animals and Friends & Spencer Davis
Carl Palmer’s ELP Legacy
Colosseum
Dave Edmunds
Dr. Feelgood
Focus
Jethro Tull
Jethro Tull’s MARTIN BARRE & Band
PFM – Premiata Forneria Marconi
The Pirates
Procol Harum
Slade
Ten Years After
The Sweet
The Yardbirds
Uriah Heep
Wilko Johnson Band
Virgil & The Accelerators
Wishbone Ash

22-Pistepirkko
Aki Sirkesalo & Lemmen Jättiläiset
Anna Puu
Anssi Kela
Anssi Tikanmäen Orkesteri
Apulanta
Ben Granfelt Band
Chisu
Eero Raittinen and the Noisy Kinda Men
Egotrippi
Eppu Normaali
Grand Slam
Haloo Helsinki!
Happoradio
Hoedown & Jukka Gustavson & Tuomari Nurmio
Ile Kallio Big Rock Band
Ismo Alanko Teholla
J. Karjalainen
J. Karjalainen Electric Sauna
Jenni Vartiainen
Juha Tapio
Jukka Poika
Kari Peitsamo Road Hogs
Kauko Röyhkä & Severi Pyysalo Trio
Kolmas Nainen
Kwan
Laika & the Cosmonauts
Maarit & Janus 7
Machine Men
Maija Vilkkumaa
Marjo Leinonen & Viranomaiset
Michael Monroe
Miljoonasade
Neljä Ruusua
PMMP
The Poets of the Fall
Popeda
Pulse – The Finnish Tribute to Pink Floyd
Rajaton
Reckless Love
Sami Saari & Cosmosonic
Samuli Edelmann
Scandinavian Music Group
Silvennoinen & Maijanen Band
Sir Elwoodin Hiljaiset Värit
Tiisu
Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus
Tuomari Nurmio & Hunajaluut
Tuure Kilpeläinen & Kaihon Karavaani
Ultra Bra
Uniklubi
Veeti & The Velvets
Wigwam Revisited!
Von Hertzen Brothers
YUP
Zen Café

ja monta muuta…